topbaner

Bydgoszcz, to atrakcyjna destynacja turystyczna, warta odwiedzenia.

Według udokumentowanych źródeł pierwsze ślady osadnictwa na terenie miasta datowane są na 8 000 lat p.n.e., natomiast prawa miejskie otrzymała Bydgoszcz 19.04.1346 roku z rąk Kazimierza Wielkiego na podstawie aktu lokacyjnego na prawie magdeburskim wydanego w pobliskim Brześciu Kujawskim.

Istniejąca na Wyspie Młyńskiej prywatna mennica, na początku XVII w. przekształcona została w mennicę królewską. 

Artefakty z tamtego okresu oraz największy skarb znaleziony dotychczas na terenie Bydgoszczy i jedno z największych ostatnich odkryć w Polsce można podziwiać w Muzeum Okręgowym na Wyspie Młyńskiej.

Niemałą rolę w rozwoju Bydgoszczy odegrały również zakony: karmelici oraz bernardyni (stworzyli oni bogato wyposażoną bibliotekę, której zbiory częściowo przetrwały do dziś). Najstarszym obiektem sakralnym jest śanktuarium Maryjne - Katedra św. Marcina i Mikołaja (bydgoska Fara).

W wyniku zaborów bydgoszcz znalazła się pod panowaniem pruskim.

Rozwój kolei, wiek pary, bezpośrednie skomunikowanie z Berlinem oraz położenie na szlaku najważniejszych dróg wodnych, łączących Bydgoszcz z Europą Zachodnią i Morzem Czarnym, pozwoliły na skokowy rozwój przemysłu, w znacznej mierze związanego z wodą. Z tego okresu zachowało się szereg zabytków postindustrialnych, które możemy poznać kierując się do obiektów Szlaku TeH2O – Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła wchodzącego w skład Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

Mały Berlin, zielone miasto, to tylko najbardziej znane określenia Bydgoszczy, znajdujące w pełni swoje uzasadnienie i dziś.

Symbiozę z rzeką opasającą miasto możemy zaobserwować wsiadając do Bydgoskiego Tramwaju Wodnego, lub decydując się na wycieczkę po centrum kajakiem czy rowerem wodnym.

Dopiero 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz powróciła na trwałe do Macierzy i przed wybuchem II wojny światowej uznawana była za najbardziej polskie miasto II RP na kresach zachodnich. 

Dzisiejsza Bydgoszcz, jest największym miastem regionu i 8 pod względem liczby mieszkańców w kraju.

Pomimo swej wielkości zachowała atmosferę slow city.

Można się o tym przekonać odwiedzając wspaniałe parki, zabytkowe dzielnice, spacerując pięknymi bulwarami, lub odwiedzając Wyspę Młyńską- zielone serce miasta. Trasę wzdłuż Brdy pokonać można również na Bydgoskim Rowerze Aglomeracyjnym, który ma coraz więcej stacji.

Odwiedzający, mogą korzystać z ciekawej oferty kulturalnej i sportowej, gdyż w Bydgoszczy odbywa się co roku ponad 100 festiwali, przeglądów i cyklicznych wydarzeń kulturalnych i sportowych o zasięgu ogólnopolskim bądź międzynarodowym. To tu znajduje się mająca najlepszą akustykę w Europie Filharmonia Pomorska, kultowe Stowarzyszenie Artystyczne „Mózg” oraz będący kuźnią talentów, nie tylko wioślarskich Klub Sportowy Zawisza”, to tu odbywa się Bydgoski Festiwal Operowy.

Bydgoszcz, to również wspaniały punkt wypadowy, zarówno dla miłośników nieskażonej ludzką ręką przyrody (Bory Tucholskie, Puszcza Bydgoska), prehistorii (Biskupin), żeglarstwa (Zalew Koronowski), czy wreszcie doznań kulinarnych (Zakole Dolnej Wisły).

 

To wszystko sprawia, że coraz bardziej rozwija się „Moda na Bydgoszcz”.

Aby odkryć Bydgoszcz dla siebie warto pozostać tutaj dłużej niż weekend i wracać w różnych porach roku.

logo dol

Bydgoszcz w Pakiecie to platforma zakupu usług turystycznych w Bydgoszczy i okolicach.

Właścicielem platformy jest Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna "ByLOT".

Partnerem platformy jest Tickeo.pl

Polityka prywatności

Napisz do nas

© 2018 BYDGOSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA "ByLOT", Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i wykoananie: Remedia